CZŁOWIEK ZA BURTĄ

Załoga jachtu Sun Hung Kai / Scallywag opublikowała film relacjonujący akcję Człowiek za burtą. Cała sytuacja miała miejsce podczas 4 etapu regat Volvo Ocean Race. 

 
Około południa przy sile wiatru 15-20 węzłów za burtę wypadł członek załogi Alex Gough. Kapitan wraz z załogą od razu podjęli akcję ratowniczą. Po 7 minutach udało się podjąć Alexa całego i zdrowego, choć lekko przestraszonego. 


„Najważniejsze, że mamy go z powrotem na pokładzie. Jest bezpieczny. Ale myślę, że to pokazało wszystkim, jak trudno jest zobaczyć faceta w wodzie. Nawet w słoneczny dzień, 18 węzłów wiatru ... Nie chciałbyś robić tego w 20 węzłach po ciemku. " powiedział kapitan David Witt.
 
Alex nie nosił uprzęży ani kamizelki ratunkowej. „Byłem dość głupi, ale na szczęście chłopaki dali radę mnie uratować. Bardzo szybko zawrócili i od razu mnie podjęli. Nic mi się nie stało i jestem cały, ale to było trochę przerażające.”
 
SHK / Scallywag jest aktualnym liderem Leg 4, z 2300 milami morskimi do żeglugi do mety w Hong Kongu.
 
Na filmie możecie zobaczyć jak prawidłowo powinna reagować załoga w sytuacji człowiek za burtą. Obserwowanie człowieka non stop, wskazywanie go ręką aby sternikowi było łatwiej określić jego położenia, minimalna manewrowa prędkość przy podjęciu, wyznaczenie osoby do podjęcia i zaopiekowania się rozbitkiem, praca sternika z załogą. Te wszystkie elementy prawidłowo wykonane poskutkowały powodzeniem w tej akcji. Niech będzie ona dla Was przestroga i lekcją. Obyście nigdy nie musieli na morzu z niej skorzystać. 
 
14.01.2018

0 komentarzy

Zostaw komentarz

Wymagane pola oznaczone są *

Facebook