Refowanie

  Refowanie – zmniejszanie powierzchni ożaglowania stosowane podczas żeglugi w trudnych warunkach wiatrowych w celu zmniejszenia siły aerodynamicznej wytwarzanej na żaglach, obniżenia środka ożaglowania, zmniejszenia przechyłu, a także wywołania nawietrzności lub zawietrzności.


Tyle z Wikipedii a jak jest w praktyce ?
Na mazurach można spotkać różne jachty które w różny sposób zachowują się w tych samych warunkach atmosferycznych. Jachty bardziej turystyczne np. Laguna, Antila 26 przy wietrze powyżej 6B mają problem by płynąć ostro na wiatr. Dużo sprawniej radzą sobie przy zrefowanych żaglach. Dużo lepiej będzie sobie radzić Janmor 28 który przy 6B nie będzie miał problemu z nadmierną zawietrznością – choć przy silnym wietrze  sterowanie będzie od nas wymagać trochę wysiłku fizycznego. Często prócz wprawnej załogi mamy na pokładzie małe dzieci, ciocię która jest pierwszy raz „na żaglach” czy też po prostu  robimy obiad. Jeśli musimy dotrzeć do konkretnego miejsca i nie możemy przeczekać bardziej wietrznego dnia zostajemy zmuszeni do zmniejszenia powierzchni żagla.

           Refowanie możemy wykonać na 3 sposoby.

- Postawić jacht w dryfie

- Stanąć pod wiatr na silniku

- Spłynąć do brzegu

Kiedy wybierzemy formę czas wziąć się za żagle.

Fok :

Jeśli mamy Roler wybieramy fał  tyle ile trzeba – ja osobiście stosuję proporcje ok 1/3 powierzchni żagla. Dla czego ? otóż przesuwając środek ożaglowania do przodu, powodujemy zawietrzność jachtu, czyli samoistne odpadanie. Często popełnianym błędem jest refowanie grota oraz zostawianiem pełnego foka,  przez co generuje się w/w zawietrzność. Przy braku rolera trzeba zrzucić żagiel.

Grot :

           Opuszczamy żagiel do wybranej refbanty(a nawet trochę niżej), mocujemy ref-hals, następnie naciągając żagiel w kierunku nok’a zawiazując po kolei reflinki. Na koniec do oporu napinamy ref-szkentle. Warto prócz szkentli zawiązać w tym miejscu reflinkę osobnym krawatem bądź tym samym jeśli wystarczy. Ważnym jest żeby wszystko było solidnie zawiązane a żagiel po wybraniu fału napięty. W końcu nie refujemy żagli przy flaucie a łopoczący na silnym wietrze żagiel szybciej ulega zniszczeniu.

Aby rozwinąć w pełni żagiel wystarczy odwiązać wszystkie reflinki. Proponuję zacząć od szkentli.

Poniżej zdjęcie odpowiednio zrefowanego grota od znajomych z mazury.info.pl

Oraz dla przypomnienia mały słowniczek :

Hals – Linka napinająca róg halsowy grota

Szkentla – Linka napinająca róg szotowy grota

Refbanta – linia na żaglu do wysokości której zmniejsza się powierzchnie ożaglowania. Występują na niej remizki przez które przeprowadza się reflinki

Remizka – okuty, okrągły otwór w żaglu do przeprowadzania krawatów

Reflinka – krawat służący do refowania żagla

Roler – inaczej rolfok. Urządzenie służące do zwijania przedniego żagla wokół sztagu.

1 komentarzy

  1. Mam bez 4 czy moge refowac zagirl obwinajac go tylko dookola bomu I przybczepic talie do linki na wysokosci jednej z refraks.otrafie zrefowac tradycyjnie tworzac kieszen ale obwiniecie wydaje sie byc latwiejsze.z gory fzie za rade Marek

Zostaw komentarz

Wymagane pola oznaczone są *

Facebook